Muižas dokumentētās vērtības ir trepes, durvis, logi, dažviet grīdas un pāris sienas - tās tad arī turam godā un restaurējam pa mūsu modei. Atkailinam no krāsu kārtām, labojam un slīpējam, eļļojam un krāsojam. Ja stiklojam - tad ar lineļļas ķiti. Ja durvis tad piemeklējam vecu laiku rokturus. Ja sienas, tad krīta krāsas ar dabīgiem pigmentiem. Ja trūkst kleides, tad frēzējam no jauna, bet izmantojam 100 gadīgas vecās spāres.
KLēts atjaunošana
Ar LEADER atbalstu atjaunota Abgunstes muižas klēts, kas ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis. Projekta īstenošanas rezultātā Abgunstes muižas saimniecības ēkā tapusi 280 m2 plaša pasākumu, koncertu un izstāžu telpa. Ēka, ko vēl pirms nepilna gada varējā nosaukt par graustu, nu ir atdzimusi. Salaboti mūri, apjomīgas koka būvkonstrukcijas, vēsturisks dakstiņš, jaunas klona grīdas un nostaļģiskas labierīcības.
Jumta krāSOŠANA & SKURSTEŅU REMONTS
Gandrīz 100-gadīgais EMU skārda jumts ir salabots un nokrāsots ar īpašu - 200% elastīgu pārklājumu, lai turpinātu kalpot vēl daudzus gadus. Visas skursteņu spices ir salabotas un nu izskatās gluži kā jaunas. Par šiem svētīgajiem darbiem bezgalīgs paldies Nacionālājai kultūras mantojuma pārvaldei.
Otrā stāva un mansarda pārbūve
Atsevišķu otrā stāva telpu un 3.stāva mansarda pārbūves un restaurācijas darbi veikti ar LEADER programmas atbalstu - Lauku partnerība "Lielupe" sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģijas Jelgavas un Ozolniekiem novadiem 2014.-2020. gadam ieviešana" rīcības „Atbalsts nelauksaimnieciskās uzņēmējdarbības, t.sk. lauksaimniecības produktu pārstrādes, lauku tūrisma un amatniecības attīstībai” ietvaros.
Tapuši 4 glīti nakšņošanas apartamenti ar labierīcībām un apjomīga bēniņtelšu / kvesta telpa ēkas 3.stāvā.
keramikas ceplis. noborigama.
Ar Latvijas Lauku atbalsta dienesta un Jelgavas novada pašvaldības finansiālu atbalstu Abgunstes muižā top gan izmēros, gan tehnoloģiski iespaidīgs ar malku kurināms ceplis. Cepļa dizainu un plānojumu izstrādājis franču meistars Klods Osāžs. Anagamas tipa ceplis, ko var precīzāk dēvēt par Nobirogamas cepli, ir sens keramikas cepļu veids, kas Japānā “ieceļojis” no Ķīnas un Korejas mūsu ēras 5. gadsimtā.
Muižas glābšanas darbi. Lietusūdens novadīšana
Paldies Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai par uzticību un atkārtotu atbalstu muižas glābšanas darbos. Pieminekļu inspekcija apstiprinājusi ieceri jumta izbūves glābšanas darbiem, jumta noteku un tekņu pilnīgai atjaunošanai un lietusūdens novades izbūvei.
ARHITEKTONISKI MĀKSLINIECISKĀ / tehniskā IZPĒTE. klēts.
Arī 2017.gadā ar VKKF atbalstu tiek veikti Abgunstes muižas kompleksa izpētes darbi. Šoreiz AIG komanda Ilmāra Dirveika, Māra Benfelda un Anrija Rudža sastāvā veica Arhitektoniski māksliniecikās inventarizācijas un tehniskās izpētes darbus bijušai klēts ēkai, kas ir vietējas nozīmes kultūras piemineklis. Izpētes rezultāti būs nenovērtējams palīgs tālākā klēts atjaunošanā.
Atvērto amatniecības darbnīcu izveide. Abgunstes muižas radošuma rezidence
2017.gada 20.augustā tiks atvērta ar LEADER finansu atbalstu tapušais, Lauku partnerībā LIELUPE apstiprinātais projekts rīcībā "Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un atjaunošana". Abgunstes muižā taps 5 pastāvīgas rezidenču vietas keramiķiem, tekstilmāksliniekiem un kokamatniekiem ar glītiem apartamentiem muižas pirmajā stāvā un gaišām darbnīcām muižas cokolstāvā.
Arhitektoniski mākslinieciskā izpēte. kungu māja.
Ar VKKF atbalstu 2016.gada vasarā muižā tika veikta arhitektoniskā izpēte. Arhitektoniskās izpētes grupa (AIG) izdarījusi ļoti svētīgu darbu, ieskicējot muižas vēsturiskos plānojumus, atsedzot sienu dekoratīvos krāsojumus un galu galā sagatavojot glītu sējumu, uz kā pamata mums nu ir skaidrs, ko, kādās krāsās atjaunosim.
Fasādes glābšanas darbi. Cokols.
2016. gada vasarā veicām pašus pirmos restaurācijas darbus - D un R fasāžu cokola glābšana. Pie cokola mūrēšanas darbiem savus vasaras darbus aizvadīja 4 jaunieši (no Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas un Rozentāļiem) restauratora - meistara Jura Pavlova virsvadībā. Kaļķa java, ķelle un rīvdēlis & darba prieks.
IEEJAS DURVIS. Restaurācija un meistarklases.
Kopš Abgunstes muižas svētkiem gleznotājs Māris Upzars pats veic (kā arī mūs un citus māca) lēnus restaurācijas darbus. Ar VKKF atbalstu un Abgunstes muižas svētku viesu ziedojumiem spēsim līdz nākamai vasarai atjaunot abas ieejas durvis. Muiža ļoti priecājas!
JUMTA NOTEKU UN TEKŅU ATJAUNOŠANA.
Liels paldies Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai par atbalstu jumta lietusūdens noteku atjaunošanā. Vēl līdz ziemai paspēsim atjaunot D un R fasāžu notekas un nākamgad ceram apgūt visu jumtu. Nākamgad turpināsim, līdz būsim atjaunojuši visu vairāk kā 80 gadu veco jumtu.